Formát RAW ve fotografii
Většina dnešních fotoaparátů umožňuje pořizovat snímky ve formátu RAW. Ale proč tento formát používat a v čem se liší od formátu JPEG? Tento článek by měl přiblížit možnosti formátu RAW.
RAW jako klasifikace souborových formátů
Formát RAW představuje možnost jak uložit obrazová data v surovém stavu na paměťovou kartu fotoaparátu. Název tohoto formátu vychází z anglického slova raw, které v překladu znamená hrubý, neupravený či surový. RAW soubor primárně obsahuje skutečně zcela hrubá digitální data toho, co uviděl senzor, a současně data sdělující okolnosti pořízení snímku (metadata). RAW data tedy nejsou ukotvena k žádnému standardnímu barevnému prostoru, v datech není vyvážena bílá, není definován bílý bod ani gamma křivka atd. K tomu abychom byli schopni zobrazit obraz uložený do RAW formátu zaznamenaný naším fotoaparátem, potřebujeme mít k dispozici v počítači editor který je schopný s daným formátem fungovat. Tento formát umí bez problému zpracovávat editory jako Adobe Photoshop, Adobe Lightroom z konkurenčních produktů Zoner a stejně tak Gimp při použití doplňkového pluginu. Zde publikované ukázky jsou z prostředí Adobe Lightroom.
Chceme-li pořizovat fotografie do tohoto formátu, je nezbytné, aby jej náš aparát podporoval. Pokud tomu tak je stačí provést toto nastavení v menu přístroje. Musíme počítat s tím, že informace v takto pořízených snímcích nejsou komprimované a proto je jejich velikost větší než u formátu JPG (např. snímek pořízený fotoaparátem Nikon D7000 do formátu RAW má velikost 14,9MB a ve formátu JPG 7,5MB .) Proto je zapotřebí mít k dispozici paměťovou kartu s dostatečnou kapacitou.
Přednosti formátu RAW
Hlavní předností RAW je schopnost zvládnout větší rozsah jasů a stínů. Přesto je však na místě správně exponovat, protože bude-li fotografie podexponovaná či přeexponovaná, vzniká ve snímku nežádoucí šum anebo přepaly. Ten sice může být různými způsoby minimalizován, přesto však je lepší se mu správnou expozicí vyvarovat. Zbavování fotografie šumu není nic jiného, než inteligentní rozmazávání snímku. Proto je při následujícím doostřování nutné volit cestu kompromisu, protože bychom vraceli šum zpět do snímku. RAW editory umožňují pracovat s jasem snímku, jeho kontrastem, barvou. Snímky je možné doostřovat, rozmazávat a mnoho dalších funkcí daných možnostmi konkrétního editoru. Při editaci snímku vzniká nový samostatný soubor, do kterého jsou zaznamenány příkazy a parametry, které byly na fotografii uplatněny. Proto je tento přístup citlivý vůči originálním zdrojovým datům, která jsou tímto způsobem chráněny před poškozením. Nově vzniklý soubor je používán pouze ve chvíli, kdy je opětovně otevírán RAW soubor v editoru.
Chceme-li tyto provedené kroky promítnout do fotografie, kterou chceme publikovat dál, je zde možnost exportu finálního snímku do formátu JPG. V tomto podání dostaneme k dispozici konečný výsledek našeho snažení určený pro širší veřejnost bez nutnosti speciálního nástroje zobrazujícího RAW soubory.
Poslední rada na konec, při výběru vhodného editoru využijte možností poskytovaných výrobci těchto produktů. Stáhněte si a odzkoušejte (většinou 30 denní) trialovou verzi. Zjistíte možnosti daného editoru a také to zda Vám bude dané prostředí vyhovovat. Doufám, že Vám tento článek poskytl potřebné informace o formátu RAW.
Pingback: ZONER PHOTO STUDIO - VASFOTOGRAF.COM
Pingback: ADOBE PHOTOSHOP LIGHTROOM EDITOR - VASFOTOGRAF.COM
Pingback: ÚPRAVA FOTOGRAFIÍ HDR - VASFOTOGRAF.COM