ZONER PHOTO STUDIO – SPRÁVCE FOTOGRAFIÍ
Většina z nás, kteří propadly kouzlu digitální fotografie se snaží nalézt ideální prostředí pro své snímky. Toto prostředí by mělo poskytovat dostatečně intuitivní zázemí, kde mohou být fotografie editovány a prohlíženy. Měl by obsahovat dostatečné množství nástrojů, které tuto práci uživateli usnadní a urychlí. V tomto článku jsem se rozhodl čtenáři přiblížit prostředí Zoner Photo Studia 13. Samotné prostředí je rozděleno na čtyři základní sekce jako Správce, Prohlížeč, Editor a RAW. Uživatel se může těšit z příjemného intuitivního a přehledného prostředí. Tvůrci se vzhledem a ergonomií ovládacích prků snažili přiblížit konkurenčnímu editoru Adobe Lightroom, který patří k těm nejlepším.
Správce
Správce umožňuje jednoduše a rychle procházet fotografie sebevětšího rozsahu, které se nacházejí v počítači. Fotografie lze snadno opatřit popisky, klíčovými slovy i vlastním ohodnocením. Je možné vyhledávat a filtrovat podle data pořízení a dalších kritérií včetně možnosti zálohovat snímky. Uživatel tak může jednoduše a rychle dohledat požadované album či konkrétní snímek, se kterým chce pracovat.
Z této sekce stojí určitě za zmínku možnost aplikování hromadných filtrů na celá alba. Může být aplikován jak samostatný filtr jako např. odstranění šumu, doostření, vložení rámečku k fotografii či vložení samotného textu tak i více filtrů za sebou. Jsou li tyto filtry aplikovány na větší množství snímků, může tak být ušetřeno velké množství času. Stejně tak je možné z tohoto místa vytvářet webové galerie a ty pak publikovat přes FTP do prostředí hostingu. Další nástroje jsou určeny pro vytváření panoramatických fotografií, HDR fotografií a PDF prezentací. Tento výčet nezahrnuje veškeré možnosti této sekce, ale upozorňuje pouze na ty nejpraktičtější, které mne zaujali.
Prohlížeč
Prostředí prohlížeče je primárně určeno, jak sám název napovídá pro prezentování snímků. Je možné provádět úpravu vlastností jednotlivých prezentací, definovat časy přechodů jednotlivých snímků, vkládat hudební doprovod a plno jiných zajímavých doplňků. Navíc je možné k jednotlivým snímkům přidávat hodnocení a značky, které by měli pomoci pro snazší orientaci.
V prostředí editoru jsou k dispozici standardní nástroje, které pomohou s úpravou snímků. V levé části je k dispozici panel nástrojů, tak aby byly všechny nástroje vždy rychle dostupné a uživatel je měl vždy po ruce. Základní nástroje z nástrojové lišty pomohou se srovnáním horizontů a perspektiv, Klonovací razítko pro základní retuše snímků. Nástroj žehlička, Magická hůlka, Výplně, Guma a podobně jsou zde také k dispozici. Pro ořezy je určen nástroj Výběr. V horní části jsou umístěny ty nejzákladnější, které by měli být uživateli nejvíce využívány. Jedná se o nástroje jako Automatické vylepšení snímků, Úrovně, Křivky, Úprava barev a teploty apod.
Upravené snímky mohou být opatřeny rámečky. Stejně tak může být vložen i text, který doplní snímek o jeho název či autora fotografie. Záleží jen na požadavku autora.
RAW modul
Zoner Photo Studio umožňuje zpracovávat i RAW soubory z více než 200 typů fotoaparátů. Profesionální modul pro práci s RAW formáty obsahuje širokou paletu možných nastavení konverze (vyvolání) jako jsou expozice, vyvážení bílé, ostrost, posun barev, HDR apod. Samozřejmostí je i podpora univerzálního formátu DNG.
Závěrem bych u tohoto produktu rád vyzdvihl jeho cenu. Ta je velice příznivá a v době psaní tohoto článku se pohybovala v rozmezí od 800 do 1800 kč dle zvolené verze. Zákazník za ní získává ideální prostředí s velkým množstvím funkcí, které najdou uplatnění v každém počítači. Proto vybíráte-li prostředí pro své fotografie, určitě nezapomeňte vyzkoušet Zoner Photo Studio 13 a uvidíte, že budete příjemně překvapeni.
Autor: Michal Fic